Létezik-e a valóság – erre a kérdésre kereste a választ Látszatvilágok tárlat, melyen az Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézetének oktatói állították ki alkotásaikat. Megnyitón tartott köszöntőjében dr. Liptai Kálmán rektor elmondta: a Vizuális Művészeti Intézet nem csak országszerte, hanem határainkon túl is vonzó oktatást nyújt, s népszerűsíti az egyetemet.
Átlépve a nyelvi korlátokat minden nemzet számára érthető vizualitást kínálnak. Dr. Liptai Kálmán emlékezett az egykori tanszékvezetőkre, felsorolta azt is, mely oktatókat tüntették már ki Munkácsy-díjjal.
Dr. habil Erőss István intézetvezető az elmúlt tíz évben dolgozott az egyetemen, s elárulta, első nagy munkája épp a 60 éves ünnepség megszervezése volt. Úgy fogalmazott: már akkor megérintette az örökség „terhe". Köszöntőjéből kiderült azt is, a Bölcsészettudományi Kar neve hamarosan Bölcsészettudományi- és Művészeti Karra változik.
Az intézetigazgató visszaemlékezésében a szakok, a tanszék életének változásaira is kitért. Elmondta: Eger mindig fontos központja volt a rajztanárképzésnek, mely az évek során folyamatosan változott, fejlődött. Országos, nemzetközi szinteken is tettek lépéseket az elmúlt években, évtizedekben. A kapcsolatok fontosságáról is szólt, amit szintén nem csak az egyetemen belül, hanem például művésztelepeken is erősítenek.
A tárlatot dr. Széplaky Gerda főiskolai docens, esztéta, filozófus méltatta Lebegő templomok címmel.
Olyan kérdéseket vizsgált, mint hogy hogyan élünk mi, emberek a képek által reprezentált világ bűvöletében, s miért tűnt el a test a képek mögül? Firtatta azt is, létezik-e még egyáltalán a valóság úgy, hogy az emberek benne már a vizualitásra alapozott világ örökösei.
Hangsúlyozta: a Látszatvilágok épp arra törekszik, hogy reflektáljon a test eltűnésére. A tárlaton megnyílnak előttünk a Vizuális Művészeti Intézet oktatóinak művészi invenciói.
Fotók: Kakuk Dániel
Az eseményről még több fotó az egyetem Facebook-oldalán: