Eger városa és a Magyar Ökölvívó Szakszövetség közös szervezésével a bajnokságon összesen 88 klub vehetett részt és mérhették össze tudásukat és ügyességüket a versenyzők. Helyszínként gyakran választják Eger városát kisebb versenyektől egészen országos bajnokságokig, ilyen volt a szintén idén megrendezett Eger Kupa, Utánpótlás Magyar Kupa és a Bornemissza Gergely Nemzetközi Emlékverseny. Az alábbi sportrendezvények nem csupán a magyar, hanem számos más nemzet ökölvívóit is vendégül látja.
A szervezés mögött persze rengeteg munka lapul, egyik legérdekesebb része pedig a bokszolók felkészítése, melyet hetekkel a verseny előtt megkezdenek. A felkészülésről és a versenyek menetéről beszélgettem az Eger Városi Sportiskola egyik edzőjével, Horváth Mátéval.
A fizikai és mentális jelenlét a sportágnál elengedhetetlen, ezért vegyes felkészülés során a versenyző minden adottságát építik. Kiemelt versenyzőknél a napi két edzés jellemző, az erősítés mellett továbbá kulcsfontosságú a más klubokkal való ,,kesztyűzés”, azaz bokszolás. Az ellenféllel való küzdelemből lehet a legtöbbet tanulni, ezért a kisebb versenyek is nélkülözhetetlenek egy országos bajnokságra való felkészüléshez.
Az intenzív gyakorlatok mellett fontos szerepet játszik a bokszolók mentális jelenlétének megalapozása is. Az utolsó napokban a súlyrendezés mellett az ,,élesítés” is a cél. Az állóképesség fejlesztése itt már nem fontos, sokkal inkább lényegesebb hogy ,,a versenyző gyorsabb és élesebb legyen, koncentrált legyen és céltudatos.”
Az edzések itt már megváltoznak, előtérbe kerülnek a gyors, pörgős feladatok, az intenzívebb zsákolások, reflexfeladatok. A játék is megjelenik, “mely lelazítja a versenyzőt, így amikor felmegy a ringbe éles és koncentrált lesz.”
Az étrendre is ügyelni kell, hiszen a súlyhozás a cél. Hetekkel a versenyeket megelőzően figyelni kezdenek az étrendre. A menün szerepelhet a natúr csirkemell és saláta, vacsorára pedig egy alma, azonban nem ez az általános, hiszen az intenzív edzések nagy eséllyel rendezik a súlyát a bokszolónak. Akad olyan, aki egy hosszabb, dinamikusabb edzés után 2 kilót is lead, ám ez persze függ nemtől és súlytól.
Olykor-olykor azonban akadályok is felütik fejüket. Leküzdésükhöz elengedhetetlen, hogy az edző jól ismerje versenyzőjét, az utóbbi pedig megbízzon felkészítőjében. Gyerekenként eltérő mi okoz nehézséget a felkészülés során, a súlyhozás, hozzáállás, vagy éppen az önbizalom hiánya. Akad olyan is, aki bármilyen keményen is dolgozik nem áll készen egy bizonyos mérkőzésre. Tapasztalatokra azonban mindig szükség van. Ilyen helyzetekben az edző dönt: kockáztassa a versenyzőt és felengedje a ringbe, vagy a tapasztalatszerzés rovására döntsön-e úgy, hogy nem meccsezik.
Mi történik akkor, ha az első körben kizökken a versenyző? Mit tehet az edző, hogy az elsőre vesztesnek tűnő meccs állást megfordítsa?
,,Cél lehiggasztani a versenyzőt, kicsit visszanyugtatni, hogy a taktikai utasításokat fel tudja fogni”
Egy rosszul sikerült első menet után pedig nem lehetetlen a másik kettőt megnyerni. Itt ismét képbe jön a versenyző ismerete, mivel minden ember más, nincs két egyforma sportoló sem. Van akit kifejezetten motiválni kell, hogy képes megcsinálni, de akad olyan is akihez keményen kell szólni és kicsit visszarángatni a földre.
Elmondható tehát, hogy az ökölvívás egy komplex sport és mint minden sportnál, itt is elengedhetetlen a mezőny ismerete, az edző és bokszoló kapcsolata és az alapos felkészülés. Az országos bajnokság alkalmával pedig betekintést nyerhettem abba, hogy hogyan zajlanak a látványos mérkőzések mögötti felkészülések is.